Denna licens är endast för lärare!
Om du inte är registrerad lärare hos Gleerups behöver du efter genomfört köp skicka kopia på din lärarlegitiomation till [email protected] Efter vi har granskat får du tillång till licensen.
Är du elev behöver du istället köpa elev-versionen. Kontakta kundtjänst om du behöver hjäp att hitta rätt licens för dig.
Lagerstatus | finns i lager |
---|---|
Isbn | 9789140693440 |
Typ | Onlineprodukt |
Förlag | Gleerups Utbildning AB |
Språk | Svenska |
Serie | Sparks |
Författare | Jeremy Taylor |
Utbildningsnivå | Grundskola 6-9 |
Publiceringsdatum | 20 apr. 2017 |
Sparks är en basserie i engelska för årskurs 7-9. I Sparks finns utmaningar för alla elever. Breda teman, nivåindelade texter, ett rikt utbud av fördjupningsuppgifter och grundläggande uppgifter för elever som läser engelska som språkval. Med Sparks får dina elever träna kommunikationsförmågan i autentiska situationer, i teman som involverar och är ”på riktigt”.
Sparks 7 lärarwebb är lärarens komplement till Sparks Textbook och Workbook. Lärarwebben innehåller allt som finns i elevwebben och ger dessutom dig som lärare pedagogiskt och praktiskt stöd. Här hittar du planeringar med centralt innehåll, kunskapskrav och underlag för bedömning, förslag på arbetssätt, tydliga lektionsupplägg med tips för vidare läsning och tips på hur du kan arbeta med skönlitteratur. Här finns prov med bedömningsunderlag kopplat till förmågorna läsa, skriva, lyssna och tala.
Sparks i korthet:
- breda teman och nivåindelade texter
- stort utbud av både fördjupningsuppgifter och grundläggande uppgifter för elever som läser engelska som språkval
- bjuder in världen i klassrummet