Gustafwus Adolff, E-bok

av Roger Skagerlund
device-tablet E-bok

En historisk sammanfattning om en av Sveriges största hjältar –  Gustav II Adolf: Lejonet från Norden!

Han var son till hertig Karl och Kristina av Holstein-Gottorp och således barnbarn till Gustav Vasa. Hans arvsrätt till kronan var dock inte självklar då speciellt Europas furstar och kungar inte ansåg hertigen från den kalla norden som Sveriges rättmätige kung.

Likväl blev Hertig Karls son en av de största kungar som Sverige haft. Han blev Gustav Den Store!


Roger Skagerlund är född 1968 i Västerås, men flyttade tidigt till Mjölby och sedan tillbaka till Västerås. Under 1980- talet bodde han i Arboga och studerade ekonomi på gymnasiet, men jobbar idag inom larm- och säkerhet.

Intresset för historia har alltid varit starkt och första versionen av denna berättelse om Gustav II Adolf skrev redan år 2000.

paper-airplane
Skickas direkt via e-post
device-tablet E-bok
check Fri frakt!
question-mark-circle
Vanliga frågor & svar
Hur läser jag boken? chevron-down
Boken skickas via e-post direkt efter köpet. Mailet innehåller nerladdningslänkar vilket gör att du kan ladda ner och läsa boken från valfri enhet. Boken behövar läsas med en app för e-böcker (e-pub reader). Exempel på detta är Adobe digital editons som kan laddas ner gratis här: https://www.adobe.com/se/solutions/ebook/digital-editions/download.html
När får jag tillgång till boken? chevron-down
Mail innehållandes nerladdningslänkar skickas direkt efter genomfört köp. Om e-postmeddelandet inte syns, kontrollera gärna din skräppost.

Alternativa produkter

Mer information:

Isbn 9789176991374
Förlag Books on Demand
Utgivningsdatum 30 juni 2016
Typ E-bok
Format Epub med vattenmärkning
Språk Svenska