sökträffar artiklar
Filter
Pris
-
x
Checkout using your account
This form is protected by reCAPTCHA - the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Checkout as a new customer
Genom att skapa ett konto får du dessa fördelar:
Bankchefen skjutsar sin betrodde kassör till tågstationen för några dagars välbehövlig semester på ett pensionat.
Vad han inte vet är att kassören fixat falska nycklar för att göra en kupp mot kassaskåpet.
Det här är en av de många korta deckare som publicerades i svenska dagstidningar i början av 1900-talet. Novellen ingår i vår serie ”5-minuters deckare” som är korta och snabblästa.
Den här texten skrevs av deckarförfattaren Samuel August Duse (1873–1933). Han startade den första svenska deckarvågen med sina berättelser om privatdetektiven Leo Carring och dennes äventyr i Stockholm.
Författaren började karriären som yrkesofficer vid artilleriet och skrev sina första böcker om sin äventyrliga expedition till Antarktis år 1901. Hans böcker om Leo Carring gavs ut i mängder av upplagor och översattes till ett dussintal olika språk. Under signaturen ”S. A. Duse” skrev han också 100-tals deckare och noveller till de svenska dagstidningarna.
Den här texten publicerades ursprungligen i mars år 1924 i tidningen ”Provinstidningen Dalsland” med titeln ”Falska nycklar. Berättelse”.
Eftersom den här texten skrevs i början på 1900-talet så innehåller den mått, ord och personer som inte är så bekanta i dag. Därför har vi kompletterat originaltexten med en kortfattad ordlista.
Isbn | 9789178635238 |
---|---|
Förlag | Bokförlaget Klassiska deckare |
Utgivningsdatum | 7 feb. 2020 |
Typ | E-bok |
Format | PDF med vattenmärkning Epub med vattenmärkning |
Språk | Svenska |
Serie | 5-minuters deckare |
Co editor | Mikael Jägerbrand |