0,00 kr - 744,00 kr
744,00 kr
0,00 kr

3188 produkter

3188 produkter

Böcker - Svenska berättare

Laddar ...
Visa som Rutnät Lista

Sortering

Stigande ordning Fallande ordning
  1. Medici : Ascendancy
    Medici : Ascendancy
    Bok
    172,00 kr
    Florence, 1429. With shrewd investment, strategic alliance and sly manipulation, the Medici family have climbed to the top of Florentine society. But their success has left a slew of bitter enemies in their wake, enemies who will stop at nothing to usurp their power. Läs mer
  2. My Greek Island Summer
    My Greek Island Summer
    Bok
    156,00 kr
    'Sultry fun in the sun!' Heidi Swain. 'Clever, romantic and unputdownable' Julie Houston. 'Leave a piece of your heart in Greece with this beautifully told story' Sandy Barker. Two weeks. One unforgettable trip to Corfu. A chance to change her life. Läs mer
  3. The Return
    The Return
    Bok
    172,00 kr
    145BC - CALABRIA, ANCIENT ROME. After many years of spilling blood for Rome, Gaius Furius Paullus has returned home to spend his remaining days working quietly on the family farm. But it seems death has followed Paullus from the battlefield. Läs mer
  4. Redhead by the Side of the Road - Longlisted for the Booker Prize 2020
    Redhead by the Side of the Road - Longlisted for the Booker Prize 2020
    Bok
    162,00 kr
    'Bursting with vitality and variety, it's a tour-de-force' Sunday TimesMicah Mortimer isn't the most polished person you'll ever meet. His numerous sisters and in-laws regard him oddly but very fondly. He measures out his days running errands for work, maintaining an impeccable cleaning regime and going for runs (7:15, every morning). Läs mer
  5. A Springtime Affair
    A Springtime Affair
    Bok
    147,00 kr
    It's the season of new beginnings for Helena and Gilly. Gilly runs her own B&B business from her much-loved family home, which she doesn't want to part with - at any price. But that's before she meets handsome estate agent Leo, and soon she begins to wonder whether selling up might not be such a bad idea after all. Läs mer
  6. Lover's Discourse
    Lover's Discourse
    Bok
    164,00 kr
    'A fragmentary meditation on the nature of love' GuardianA Chinese woman comes to post-Brexit London to start over - just as the Brexit campaign reaches a fever pitch. Läs mer
  7. Island of Secrets
    Island of Secrets
    Bok
    147,00 kr
    Set in the exotic city of Havana on the cusp of revolution, an English woman discovers mystery, romance and scandal in the atmospheric new novel by Rachel Rhys for fans of DINAH JEFFRIES, LUCINDA RILEY and SANTA MONTEFIORE. Läs mer
  8. This Time Next Year
    This Time Next Year
    Bok
    164,00 kr
    The plot was well crafted and the characters were people I could relate to and empathise with. Definitely recommended.' 'The characters were great and I was sad to finish the book as I would no longer be spending time in their company. The story is lovely and also believable, I will be recommending this book to all my friends. Läs mer
  9. Broken Hearts Honeymoon
    Broken Hearts Honeymoon
    Bok
    147,00 kr
    The wedding is off, but adventure awaits... The perfect armchair escape for fans of Jo Thomas, Jenny Colgan and Phillipa Ashley. Läs mer
  10. The Cicero Trilogy
    The Cicero Trilogy
    Bok
    372,00 kr
    WITH A NEW INTRODUCTION BY THE AUTHOR'Laws are silent in times of war.' Läs mer
  11. People Like Us
    People Like Us
    Bok
    172,00 kr
    Hetty Heinrich is a perfect German child. Her father is an SS officer, her brother in the Luftwaffe, herself a member of the BDM. She believes resolutely in her country, and the man who runs it. Until Walter changes everything. Blond-haired, blue-eyed, perfect in every way Walter. The boy who saved her life. A Jew. Läs mer
  12. Book Of Echoes, The
    Book Of Echoes, The
    Bok
    164,00 kr
  13. Hana Khan Carries On
    Hana Khan Carries On
    Bok
    152,00 kr
    From the author of Ayesha At Last comes a sparkling new rom-com for fans of You've Got Mail. Hana Khan's family-run halal restaurant is on its last legs. So when a flashy competitor gets ready to open nearby, bringing their inevitable closure even closer, she turns to her anonymously-hosted podcast, and her lively and long-lasting relationship with one of her listeners, for advice. Läs mer
  14. Två berättelser
    Två berättelser
    Bok
    239,00 kr
  15. Kockens hjärta
    Kockens hjärta
    Bok
    50,00 kr
    Pedagogiskt lättläst bok Hjärtat börjar slå fortare, då kocken ställer sig i köket. I stekpannor och kastruller skapas dofter och smaker. Men man lyckas inte alltid i köket eller i livet... En bok om att upptäcka, uppleva och njuta. Läs mer
  16. Det försvunna rummet : noveller
    Det försvunna rummet : noveller
    Bok
    224,00 kr

    I den första av Ulf Erikssons sju noveller förvandlas en utflykt till en otäck saga när det barnlediga paret går bort sig djupt inne i en snabbväxande energiskog, där ingen riktigt vet vad som sker. Novellerna har titlar som saga, ensamhet, kärlek, glömska, och de utspelar sig i landskap vi är bekanta med; igenvuxna skogar, sjöar med förfallna badplatser, övergivna torp, blåsiga motorvägar, storstadens ensamma stråk. Men precis som i hans tidigare novellsamlingar råder här en osäkerhet om tiden; nutid och framtid verkar pågå parallellt. Och platserna öppnar sig till andra rum – förflutna och glömda, framtida och skrämmande, eller minnets benådade plötsliga rum. Eller rum som är tomma och ligger i landet ingenstans. Personerna i novellerna kan gå vilse, komma tillbaka förändrade – eller försvinna för alltid. Mellan dem och dessa olika tider och platser spinner författaren labyrintiska berättelser, förbryllande och oroväckande… Ulf Eriksson har speciellt i sina novellsamlingar, detta är hans fjärde, förenat en enkelhet i berättandet med absurdism, en samhällskritisk framtidsvision med lycklig vardaglighet. Kritikern Jan Arnald skrev i AB om hans förra novellsamling, Beröring under oväder, att ”hans skrivande är avslappnat i en sorts lugn förvissning om att han kan ro vad som helst i land, och djupen, komplikationerna, som han aldrig viker en tum från, infinner sig med en allt vildare och samtidigt allt coolare självklarhet… Man blir helt enkelt glad av att läsa honom. Inte minst när han är som mörkast.”

    Läs mer
  17. Fantomsmärtor
    Fantomsmärtor
    Bok
    238,00 kr

    Alba Modig får tio dagar på sig att fatta ett avgörande beslut: vems liv går först, hennes eller hennes ofödda barn? Hon lever ett kringskuret, medelålders kulturliv bland obeskurna träd i förorten. Dilemmat underlättas inte av kärlekshistorien med den fjorton år yngre Seth, som tycks henne omodern med sina frågor om vad som är ett värdigt liv. Hon håller honom ifrån sig, men det hjälper henne inte om nätterna. Hittills har hon inte tagit vad hon velat ha, bara vad hon kunnat få. Det har tyckts mer än nog.

    De få problem som dyker upp elimineras med en lösning eller ett litet tips – Albas hemmaplan. Men varken Seth eller beslutet tycks kunna elimineras. Albas förestående beslut väcker även oro och prat i omgivningen. Pappa Harald, forne kärleken Tomas och bästa väninnan Marlene återberättar alla sina dilemman för att påverka Alba dit de vill. Under samtalen frågar de sig: vad är en familj och vad fyller den för funktion? Vad gör vi med de barn där allting skaver? Men vilket beslut Alba än fattar verkar fantomsmärtorna bestå. Medan hon bländas av landstingets ljusblåa kulör, inser hon att livet som hon känt det är över.

    Läs mer
  18. Edelcrantz förbindelser
    Edelcrantz förbindelser
    Bok
    228,00 kr

    En gång i tiden hette Edelcrantz inte Edelcrantz, utan Clewberg. Han var poet, liksom hans bäste vän och rival Kellgren. Sedan blev han teaterdirektör vid Gustaf III:s hov och adlad. Han var ledamoten i Svenska Akademien som övergav poesin för vetenskapen. Han uppfann och lät bygga ett optiskt telegrafsystem. Han införde ångkraften i Sverige och anlade Eldkvarn.

    Detta är en roman om hans liv och omgivning. Om poesi och politik och olika sorters kommunikation. Vid sidan av huvudpersonen uppträder författare och militärer, vetenskapsmän och alkemister, skådespelare och fantaster. Kungar kommer och går, men Edelcrantz blir kvar i maktens närhet. Men vad måste han offra för att lyckas med detta? Och för vems skull gör han det?

    Med både humor och allvar skriver Malte Persson i Edelcrantz förbindelser om vänskap och intriger i en förfluten värld som först efterhand börjar likna det moderna Sverige. Samtidigt prövar han den historiska romanens gränser.

    Läs mer
  19. Claires leende
    Claires leende
    Bok
    188,00 kr

    "Vem som helst! Ja, vem som helst utom Claire Säwes! Inte Claire! Aldrig Claire! Och ändå var det Claire."

    Claire är flickan som tycks ha allt. Hon är vacker och begåvad, självklart blir hon klassens lucia. Hon är allt hennes kamrater avundas, allt de tänker att de inte kan bli. Den som sett hennes leende, spontant, ögonblickligt och levande, glömmer det aldrig. - Ändå tar hon sitt liv, just när månaden maj står som mest överflödande vacker.   Claires leende är berättelsen om hennes självmord, men inte självklart vad som ledde fram till det. Eva Ström söker inte någon enkel förklaring, i stället gestaltar hon med varsam inlevelse hur tillvaron omkring Claire slocknar, inte längre talar till henne - som när hon i Florens inför Botticellis Venus födelse ofrivilligt tänker: Det är ju bara en bild! Och när hon inser att hon inte längre är närvarande i sitt eget liv avstår hon från det - kan det ha varit så det var?

    Eva Ström är framför allt känd som lyriker, men med Claires leende  visar hon att hon också är en romanförfattare av rang. Sinnligt gestaltade scener interfolieras med reflektioner som kretsar kring den gåta som Claires självmord utgör.

    Läs mer
  20. Drunkna tyst
    Drunkna tyst
    Bok
    88,00 kr

    Sedan Jannica steg av bussen vid stora vägen sent en fredagskväll i början av sommarlovet har ingen sett henne. Den enda som vet vad som verkligen hände är Minna, Jannicas lillasyster. Men sanningen är farlig.

    I byn på den uppländska landsbygden hanterar alla sorgen, saknaden och skulden på sitt eget sätt, och om natten sker skamliga ting. Samtidigt gror misstänksamheten – mellan de som minns och de som absolut inte minns, mellan de som saknar så att de håller på att gå sönder och de som tiger som muren.

    För alla kände Jannica. Och alla har en hemlighet.

    Läs mer
Inga fler produkter
produkter per sida