0,00 kr - 744,00 kr
744,00 kr
0,00 kr

3183 produkter

3183 produkter

Böcker - Svenska berättare

Laddar ...
Visa som Rutnät Lista

Sortering

Stigande ordning Fallande ordning
  1. Ormens år
    Ormens år
    Bok
    270,00 kr
    Ormens år är en brännande roman om kärlek, mörka familjeband och hur det förflutna följer oss var vi än går. Läs mer
  2. Inverts
    Inverts
    Bok
    162,00 kr
    A terrible, repulsive kiss. Bettina and Bart have grown up as best friends, so surely they will end up together? After all, Bettina is young, rich, headstrong.... and gay. Läs mer
  3. Infarkt
    Infarkt
    Bok
    270,00 kr
    Martin sveper in i Johannas liv med en passion och en öppet redovisad bipolaritet som rubbar hennes välordnade tillvaro i grunden. Förälskelsen får Johanna att tappa taget om sina föreställningar om vad som är sant och riktigt i livet. När är kärlekens pris för högt? Läs mer
  4. Tapetblomman
    Tapetblomman
    Bok
    219,00 kr
    Sverige, mitten av femtiotalet. En liten flicka läggs in på sjukhus. Hon drömmer om att börja skolan, sedan drömmer hon om att arbeta med mode. Med en bror som sitter på mentalsjukhus, en pappa som hoppar från jobb till jobb och en morfar som kände Moa Martinsson följer vi sjukhusflickan under de där åren då både hon själv och Sverige är i stor förändring. Läs mer
  5. The Deep
    The Deep
    Bok
    162,00 kr
    Tudor, bestselling author of The Chalk ManA spine-tingling novel that 'blends psychological thriller and eerie gothic ghost story to create something truly haunting' wrote the Daily MirrorSomeone - or something - is haunting the Titanic. Läs mer
  6. Numbers Game
    Numbers Game
    Bok
    139,00 kr
    Relationships come together, fall apart and are reinvented over time in this warm-hearted novel by the world's favourite storyteller, Danielle Steel. Eileen Jackson was happy to set aside her own career dreams in order to raise a family with her husband Paul. But when she discovers Paul's affair with a younger woman, she begins to question all those years of sacrifice and compromise. Läs mer
  7. Circus of Wonders
    Circus of Wonders
    Bok
    218,00 kr

    1866. In a coastal village in southern England, Nell picks violets for a living. Set apart by her community because of the birthmarks that speckle her skin, Nells world is her beloved brother and devotion to the sea.

    Läs mer
  8. The Chelsea Girls
    The Chelsea Girls
    Bok
    178,00 kr
    The bright lights of the theater district, the glamour and danger of 1950s New York, and the wild scene at the iconic Chelsea Hotel come together in a dazzling new novel about a twenty-year friendship that will irrevocably change two women's lives--from the New York Times bestselling author of The Lions of Fifth Avenue. Läs mer
  9. Sweetness of Water
    Sweetness of Water
    Bok
    218,00 kr
    A powerful American debut set during the Civil War and portraying life after slavery in the vein of WASHINGTON BLACK and HOMEGOING Läs mer
  10. Committed
    Committed
    Bok
    209,00 kr
  11. Den enda
    Den enda
    Bok
    198,00 kr
    Den Enda är en unik kärlekssaga om Elma och Nathaniel. Två karaktärer som måste försonas med sitt förflutna innan de kan landa i kärleken till varandra. Den Enda är en bok om den själsliga längtan, att hitta sitt hem i någon annan och samtidigt en hyllning till kärleken och livet. Läs mer
  12. Nonsensprinsessans dagbok : en sjukskrivning
    Nonsensprinsessans dagbok : en sjukskrivning
    Bok
    249,00 kr
    Ett år av maniskt blänkande och änglaspel för gallerierna. Nonsensprinsessans dagbok är en berättelse om att leva med svår psykisk sjukdom, men framförallt en empirisk studie i inbillningens kraft. Lyckan i att kunna byta svettiga, blå sjukhuslakan mot rent och skärt nonsens. Sorgen över att även fantasins makt korrumperar. Den livs levande Döden eller dödsdansen Livet? Läs mer
  13. Varje minut
    Varje minut
    Bok
    160,00 kr

    Hanna finns i den tidlösa handelsstaden Nemyra, vid vattnet och under solen. Hennes bästa vän och enda kärlek Mirjam ska snart gifta sig. Hanna vill ge Mirjam allt, men det kommer bli svårare än hon någonsin anat när en giftig storm sätter allt i deras tillvaro på spel.

    En berättelse om att älska och vara en vän. Att drömma och fly. Att vara värd mer och riskera allt.

    Läs mer
  14. Härifrån till verkligheten
    Härifrån till verkligheten
    Bok
    226,00 kr
    Var börjar och slutar ett moderskap? Härifrån till verkligheten tränger sig på i folkhemmet och utmanar både hjärta och tanke. En varm roman om kärlek, relationer och livsval. Om att göra upp med sig själv och familjens förväntningar. Och om en oväntad kraft i en enkel majblomma. Läs mer
  15. Johanssons liv, arbetsglädje och återuppståndelse : noveller och dikter
    Johanssons liv, arbetsglädje och återuppståndelse : noveller och dikter
    Bok
    140,00 kr
    En mjölbagge vaknar upp och är förvandlad till bagare. En kock grävs upp ur sin grav för att arbeta av sina skulder. En förtvivlad djurrättsaktivist tappar tron på sitt eget engagemang. Människor kämpar på jobbet, ger upp, sugs ut, svettas, vinner och skrattar. Döden möter vi genom Lilja som hoppade från bron eller dog i kriget. Vi ser den i barnen som difterin tog och i det lilla som finns kvar inom den arbetslöse. Skrattet hittar vi i bagarnas dans och i naiva besök på Arbetsförmedlingen. Johanssons blick söker, fokuserar på olika saker, men skärpan finns där hela tiden. Han sträcker ut sitt berättande: från 1800-talets statare till en framtida författarskola. Det är mest noveller, ibland dikter, ibland något däremellan. Det här är Henrik Johanssons andra bok efter debutromanen Av kött och blod. Läs mer
  16. Själarnas ö
    Själarnas ö
    Bok
    75,00 kr

    År 1891 dränker Kristina Andersson sina två sovande barn. Sedan ror hon hem. Straffet blir att tillbringa större delen av sitt återstående liv på mentalsjukhuset på Själö i det yttersta finska havsbandet. Fyrtio år senare är den femtonåriga Ellinor indragen i en vansinneskarusell som övergått i kidnappning och flykt undan rättvisan. När hon fångats in placeras hon på Själö, där tiden tycks ha stått stilla. Sjuksystern Sigrid blir länken mellan den åldrande Kristina och den unga Elli, det gamla och det nya - samtidigt som krigets orosmoln svävar över Europa.

    Johanna Holmströms bildrika och drabbande roman bygger på verkliga händelser och är en berättelse om moderskap och priset som tre kvinnor betalar för sin svaghet, längtan, kärlek, sorg och vänskap.

    Läs mer
  17. Inför hans blick
    Inför hans blick
    Bok
    81,00 kr

    Inför hans blick är den tredje och avslutande delen i Malou von Sivers trilogi om att ärva ett sår över flera generationer.

    Annas liv kanske ser perfekt ut på ytan: hon är en stark, driven kvinna som gör karriär som skådespelerska i den tuffa teaterbranschen. Men inom henne finns ett sår, det som kommer från uppväxten med en far som utan förvarning och blixtsnabbt kan växla från att vara öm och kärleksfull till fruktansvärda raserianfall. Och med en mor som viker undan och inte griper in.

    När Anna träffar Thomas och blir blixtförälskad förändras allt. Äntligen älskar någon henne villkorslöst. Men för att kunna behålla kärleken måste hon våga stanna kvar, hon som har friheten som livsprincip. Inom Anna växer rädslan. För att hon inte ska lyckas läka såret. För att Thomas ska tröttna på hennes frihetslängtan. För att hon ska förlora honom eller sig själv.

    Läs mer
  18. Min mormor hälsar och säger förlåt
    Min mormor hälsar och säger förlåt
    Bok

    Elsa är sju år gammal och rätt störig. Eller hon uppfattas i alla fall så eftersom hon inte är helt blåst i skallen och den gällande samhällsnormen är ju att sjuåringar ska vara det.

    Mormor är hennes bästa vän. Hennes enda, faktiskt. Mormor brukade vara ett geni och jobba som kirurg, men nu kör hon bil utan körkort och står på balkongen med öppen morgonrock och skjuter på oanmälda besökare med paintballgevär.Folk säger att hon är annorlunda. Galen. Men mormor har ett hemligt språk och ett eget kungarike, ”Miamas”, och där är allt annorlunda. Det är dit mormor tar med Elsa när Elsas föräldrar skiljer sig och när Elsa blir slagen i skolan för att hon inte är som alla andra sjuåringar. Miamas är deras frizon, tills mormor en dag blir sjuk och får veta att hon är döende. Som ett sista äventyr ger hon då Elsa en serie brev, där mormor ber sina grannar om ursäkt. De leder Elsa till en trappuppgång fylld av militanta bostadsrättsivrare, fanatiska kaffedrickare, kamphundar, monster, fyllon och helt vanliga kärringar. Men de blir också upptakten på en historia där ett barn försöker lära sig acceptera att alla man älskar ska dö, och där hon bit för bit får veta sanningen om både kungariket Miamas och sin mormor.Min mormor hälsar och säger förlåt är en ovanlig vardagssaga om dysfunktionella superhjältar. Med enastående komisk träffsäkerhet och ett stort bankande hjärta berättar författaren till En man som heter Ove om en mormors kompromisslösa kärlek till sitt barnbarn, och om grannarna i ett hyreshus som alla på sitt sätt slåss för en av de viktigaste mänskliga rättigheter som finns.

    Rätten att få vara annorlunda.

    Läs mer
  19. Bära mistel
    Bära mistel
    Bok
    263,00 kr
  20. Stormfågel
    Stormfågel
    Bok
    263,00 kr
Inga fler produkter
produkter per sida