- Nigeriabreven : en reseskildring om ett land på LSDBok170,00 krNigeriabreven är en skildring av Afrika som kontinent, kultur och mentalitet ur en vit mans perspektiv. Hatem lyckas med sin råa jargong och humor skildra Nigeria ur just sitt perspektiv som en libanes uppväxt i Sverige, med helt andra värderingar och synsätt på livet. Vi följer Hatems resa i Nigeria och hans karaktärer med, vad många skulle uppfatta som, en reseskildring om ett land på LSD. Läs merSkära, skära mageBok182,00 krUnder sin uppväxt vågade Per Albin Fransson aldrig lita på sin egen kropp. Redan vid första mötet identifierade han sig starkt med Lennie i John Stienbecks klassiker Möss och människor, han som så gärna ville smeka de små mössen. Istället klämde han ihjäl dem. Men det har gått bra för Per Albin. Träningen med en ungerska Petö-metoden har hjälpt honom att ta makten över sin egen kropp. I samband med 1:a advent håller två drömmar att gå i uppfyllelse för honom. Som regissör får han sätta upp Möss och människor. Han är med och startar ett träningsinstitut i Rytterby vid södra Norrlandskusten. Då börjar människor runt omkring honom att dö och försvinna. Allt fler omständigheter pekar på att Per Albin har gjort sig skyldig till brott. Rytterby-Postens kriminalreporter Thorsten Berglund anklagar både polisen och sina egna kollegor för att förblindas av beundran och överseende med den cp-skadade regissören. Läs merEldskytten 1361Bok221,00 krEn Kattlundsdeckare.
Både en medeltidsdeckare och boken om vad som hände sommaren 1361, när Valdemar Atterdag invaderade Gotland.
Läs merMitt liv som Nigerian : en bildbok för vuxnaBok90,00 krFör många är Nigeria liktydigt med bra fotboll och sjungande tandläkare i Stockholms innersta. Det är förvisso inte fel, men det riktiga Nigeria vet vi inte mycket om. Ett Nigeria som vid närmare betraktelser är minst sagt galet. Ett Nigeria där din privatchaufför "lånar" och totalkvaddar din bil för att utföra en serie brott. Ett Nigeria där torgkärringarna lurar skjortan av dig. Ett Nigeria där du sover med pistolen under huvudkudden. Ett Nigeria där bilköer får Essingeleden en måndagmorgon att framstå som Monacos Grand Prix. Det finns liksom ingen gräns för vad som kan hända och det händer. Min vän Hatem Sabbagh befinner sig obegripligt nog i detta land i parti och minut. Nu har han skrivit en bok om sitt liv där - "Mitt liv som Nigerian". Läs den och få dig en helt ny bild av ett land som aldrig slutar överraska och som blir mer sjukt för var dag som går. Jesper Fallenius, chefredaktör Piccolo Bookazine. Läs merHappy earthday : lustbara kåserierBok198,00 krBok + CD
HAPPY EARTHDAY är en ljuflig samling kåserier där det lilla och det stora, livets alla tankar möts i en sällsam blandning av humor och poetiskt allvar. I mild anarkistisk anda informeras Du om vad som gäller i tid och rum allt förmedlat av den Andromedanske elektronmusikmästaren och svenske kosmopoliten RALPH LUNDSTEN. Läs merDödlig fjärilBok196,00 krDet globla läkemedelsföretaget Star Medical står i begrepp att lansera ett nytt läkemedel i Sverige. En av nyckelpersonerna i lanseringen, en känd Oxfordproffessor, blir brutalt mördad på en av Sveriges största turistattraktioner.
Läs merHälge. Stora boken om skottårBok202,00 krLars Mortimers melankoliska och omåttligt populära älg Hälge fortsätter att gäcka jaktlaget i Avlidens skogar. Här får du en tjock presentbok fullmatad med Hälge-serier, helt i färg!
Läs merTransplant CityBok198,00 krI Transplant City ges den illegala organhandeln ett ansikte.Handlingen drivs av fyra huvudpersoner, som genom sina öden dras in i den globala försäljningen av mänskliga organ. Transplant City är författaren Ingrid Boströms tredje thriller. Läs merA Long Trip - From Baku to Cairo and StockholmBok110,00 kr"In modern Azeri literature, nice samples of fiction are in the process of formation and it emerges out of our efforts to raise our literature to the world standards... This book is also a novel presenting this style. But it is peculiar trait reveals that the author did not write in accordance with the rules of only one style in this novel, if possible to say, this novel is a work created in synthesis with some other fictional styles. There is a love plot containing the bottom line of the novel, "spy" thriller occurring in the background of international relations, parent-child relations here. Läs merSkärvorBok77,00 krLiseLotte Divelli har haft en unik inblick i den slutna mc-världen, ett umgänge dit få människor har tillträde. Skärvor beskriver mc-världens utanförskap, polisens utsatthet och konsekvenserna av beslut som fattas i stundens hetta.
Skärvor är en fiktiv spänningsroman med en ständigt närvarande realism. Den utspelar sig i genuina miljöer där du bjuds in till en upplevelse utöver det förväntade. Läs merSvart InkaBok198,00 krChristin, Antonia och Marie, tre läkarkandidater från Stockholm, försvinner spårlöst efter att de har vandrat Inkaleden i Peru. Eva Duveholm, mamma till Christin, är oroad över den peruanska polisens passivitet. Hon beslutar sig för att på egen hand söka efter sin dotter och hennes kompisar i Peru, och får hjälp av sin väninna Cecilia Tornudd. När ytterligare en svensk flicka försvinner i Argentina, tillsammans med sin pojkvän, blir den svenska polisen fundersam. Finns det ett samband mellan de försvunna ungdomarna? Svart Inka är författaren Ingrid Boströms fjärde fristående deckare. Läs merDetektiven Rolf StålnackeBok272,00 krROLF STÅLNACKE är detektiv och har sitt kontor i Örebro, en mellanstor svensk stad. Han har en bakgrund som brottsutredare inom polisen. Rolf får ett uppdrag av en äldre kvinna att hjälpa hennes dotter, då hon misshandlas av sin man.
Handlingen i romanen växlar snabbt, man knappt hinner hämta andan innan en ny adrenalinfrämjande situation tar tag i läsaren. När Rolf tillsammans med sin kompanjon tar sig an ett omfattande försäkringsbedrägeri med slagsmål och ond, bråd död som inslag är boken omöjlig att lägga ifrån sig. Läs merDrottningen vänder bladBok67,00 krMed skarp humor och mycken värme beskriver Alan Bennett en högst ovanlig läsares öde. Drottningen vänder blad är en underhållande och underfundig bok om hur böcker berikar livet. Läs merIlldådBok68,00 krIlldåd är Dick Harrisons tredje historiska spänningsroman, och en fristående fortsättning på Niding (2010). Ulvbjörn Vamodsson är tillbaka och den här gången är han på jakt efter en mördare, en jakt som blir svårare och farligare än han kunnat förutse. Läs merMåste carpaBok216,00 krLisa Ewald debuterade 2013 med satirseriealbumet Allt kommer bli bra. Äntligen kommer uppföljaren Måste carpa Ett album som är till lika stora delar en skissbok, färgsprakande konst, politisk vrede, och en skrattfest för hela familjen. Läs merVi måste prata om KevinBok67,00 krStrax före sin sextonde födelsedag skjuter Kevin ihjäl sju skolkamrater och två av skolans anställda. Hans mamma, Eva, är den enda som inte är förvånad över det som hänt. Ända sedan Kevin var nyfödd har hon anat att något inte står rätt till med sonen, men ingen har lyssnat på hennes varningar. Efter morden försöker Eva bygga upp sitt liv igen, och under tiden skriver hon brev till maken Franklin, som hon inte längre lever med. Äntligen ska hon få ge sin version av hur hon upplevt Kevins uppväxt, och hon gör det med svart humor och en nykter blick. Vi måste prata om Kevin är en berättelse som håller sin läsare i ett starkt grepp till sista sidan. Boken vann The Orange Prize 2005 för bästa roman av en kvinnlig författare. Boken filmatiserades 2010 med Tilda Swinton i huvudrollen. Lionel Shriver har skrivit en sorgesång över vår tid, en märklig dödsfuga som repetitivt använder samma basgång. Vi måste prata om Kevin är en av de stora romanerna i vår tid. Kristian Lundberg, Helsingborgs Dagblad En brutal, obändigt självutlämnande, osentimental och, rent litterärt, en lika vacker som hemsk upplevelse. Att läsa Lionel Shrivers roman, i minsta detalj lysande översatt av Cajsa Mitchell, är smärtsamt och det måste få lov att vara så. De frågor den väcker om skuld, eventuell försoning, föräldraskap och handlingar vi betraktar som onda är eviga, men ytterst sällan formuleras de så insiktsfullt som här. Per Planhammar, Göteborgs-Posten Läs merKöp skönlitterära böcker hos Ord & Bok
Böcker som inte är till för att vara praktiska, som inte är fackböcker vars intention är att lära dig ett specifikt ämne, det är det som är skönlitteratur. I skönlitteraturens värld kan allt hända, det finns inga regler, inga förhållningssätt eller krav. I skönlitteraturen har du mängder av genrer som kan tilltala dig om du gillar allt ifrån spänning, skräck, romantik, drama, komedi med flera. Precis som i filmens värld kan man säga. Böcker, precis som filmer, är eskapismen som tillkommit efter det muntliga historieberättandet och böcker i form av skönlitteratur togs fram främst kring 1800-talet. Skönlitteraturen samt all form av historieberättande som underhållning är människans sätt att hantera sin vardag och sitt liv. Att hitta något att dela med andra och att ha en gemenskap där man relaterar till situationer och händelser som intresserar andra.
Att läsa en skönlitterär bok kan vara något man gör när man har en stund att fördriva på väg till och från jobbet, i ett väntrum eller på rasten. Det kan vara dagens höjdpunkt som avslutning på dagen, när alla dagens bestyr är gjorda och man äntligen kan sätta punkt på bästa sätt. För tänk dig själv; hoppa över den sociala sammankomsten en fredagskväll, fylla upp badkaret, lägga sig med en bra bok och samtidigt ha ett upphällt glas vin på kanten. Okej, du kanske skippar badet och helt enkelt lägger dig på soffan. Oavsett så finns det så många stunder där en riktigt bra bok kan förgylla vardagen. Hos oss så kommer du att garanterat hitta flera böcker som passar dig, oavsett genre. Kanske du föredrar historieberättande i bildformat? Då har vi även det i olika format; allt ifrån komiska till allvarliga, från klassiska till nydanande.
Saknar du något i utbudet? Hör av dig till oss på Ord & Bok så hjälper vi dig!
Snabba leveranser| Snabb kundservice