0,00 kr - 744,00 kr
744,00 kr
0,00 kr

3187 produkter

3187 produkter

Böcker - Svenska berättare

Laddar ...
Visa som Rutnät Lista

Sortering

Stigande ordning Fallande ordning
  1. My Grandmother Sends Her Regards and Apologises
    My Grandmother Sends Her Regards and Apologises
    Bok
    147,00 kr
    Heartbreaking and hilarious in equal measure, the new novel by the author of the internationally bestselling phenomenon A Man Called Ove will charm and delight anyone who has ever had a grandmother. Läs mer
  2. Messalina
    Messalina
    Bok
    261,00 kr
    Adelsmannen David de Lesrat reser i det sena 1800-talet från Paris till sommarvistelse hos sin vän Camille i Belgien. Snart utvecklar sig ett mörkt triangeldrama med dennes syster Mathilde och den förhatlige poeten Laléande. Dekadensromanen Messalina är Hillevi Norburgs skönlitterära debut. Läs mer
  3. Fängslad kärlek
    Fängslad kärlek
    Bok
    249,00 kr

    Fängslad kärlek är Johanna Sjöbergs berättelse om sitt livs mest traumatiska tid. En historia om stark passion, intensiv kärlek, och om att slitas mellan hopp och förtvivlan.

    Läs mer
  4. Ormens år
    Ormens år
    Bok
    270,00 kr
    Ormens år är en brännande roman om kärlek, mörka familjeband och hur det förflutna följer oss var vi än går. Läs mer
  5. Inverts
    Inverts
    Bok
    162,00 kr
    A terrible, repulsive kiss. Bettina and Bart have grown up as best friends, so surely they will end up together? After all, Bettina is young, rich, headstrong.... and gay. Läs mer
  6. Infarkt
    Infarkt
    Bok
    270,00 kr
    Martin sveper in i Johannas liv med en passion och en öppet redovisad bipolaritet som rubbar hennes välordnade tillvaro i grunden. Förälskelsen får Johanna att tappa taget om sina föreställningar om vad som är sant och riktigt i livet. När är kärlekens pris för högt? Läs mer
  7. Tapetblomman
    Tapetblomman
    Bok
    219,00 kr
    Sverige, mitten av femtiotalet. En liten flicka läggs in på sjukhus. Hon drömmer om att börja skolan, sedan drömmer hon om att arbeta med mode. Med en bror som sitter på mentalsjukhus, en pappa som hoppar från jobb till jobb och en morfar som kände Moa Martinsson följer vi sjukhusflickan under de där åren då både hon själv och Sverige är i stor förändring. Läs mer
  8. The Deep
    The Deep
    Bok
    162,00 kr
    Tudor, bestselling author of The Chalk ManA spine-tingling novel that 'blends psychological thriller and eerie gothic ghost story to create something truly haunting' wrote the Daily MirrorSomeone - or something - is haunting the Titanic. Läs mer
  9. Numbers Game
    Numbers Game
    Bok
    139,00 kr
    Relationships come together, fall apart and are reinvented over time in this warm-hearted novel by the world's favourite storyteller, Danielle Steel. Eileen Jackson was happy to set aside her own career dreams in order to raise a family with her husband Paul. But when she discovers Paul's affair with a younger woman, she begins to question all those years of sacrifice and compromise. Läs mer
  10. Circus of Wonders
    Circus of Wonders
    Bok
    218,00 kr

    1866. In a coastal village in southern England, Nell picks violets for a living. Set apart by her community because of the birthmarks that speckle her skin, Nells world is her beloved brother and devotion to the sea.

    Läs mer
  11. Pull of the Stars
    Pull of the Stars
    Bok
    156,00 kr
    Dublin, 1918: three days in a maternity ward at the height of the Great Flu. A small world of work, risk, death, and unlooked-for love, by the bestselling author of The Wonder and Room. Läs mer
  12. The Chelsea Girls
    The Chelsea Girls
    Bok
    178,00 kr
    The bright lights of the theater district, the glamour and danger of 1950s New York, and the wild scene at the iconic Chelsea Hotel come together in a dazzling new novel about a twenty-year friendship that will irrevocably change two women's lives--from the New York Times bestselling author of The Lions of Fifth Avenue. Läs mer
  13. Sweetness of Water
    Sweetness of Water
    Bok
    218,00 kr
    A powerful American debut set during the Civil War and portraying life after slavery in the vein of WASHINGTON BLACK and HOMEGOING Läs mer
  14. Committed
    Committed
    Bok
    209,00 kr
  15. Den enda
    Den enda
    Bok
    198,00 kr
    Den Enda är en unik kärlekssaga om Elma och Nathaniel. Två karaktärer som måste försonas med sitt förflutna innan de kan landa i kärleken till varandra. Den Enda är en bok om den själsliga längtan, att hitta sitt hem i någon annan och samtidigt en hyllning till kärleken och livet. Läs mer
  16. Nonsensprinsessans dagbok : en sjukskrivning
    Nonsensprinsessans dagbok : en sjukskrivning
    Bok
    249,00 kr
    Ett år av maniskt blänkande och änglaspel för gallerierna. Nonsensprinsessans dagbok är en berättelse om att leva med svår psykisk sjukdom, men framförallt en empirisk studie i inbillningens kraft. Lyckan i att kunna byta svettiga, blå sjukhuslakan mot rent och skärt nonsens. Sorgen över att även fantasins makt korrumperar. Den livs levande Döden eller dödsdansen Livet? Läs mer
  17. Nattavaara
    Nattavaara
    Bok
    223,00 kr
  18. Varje minut
    Varje minut
    Bok
    160,00 kr

    Hanna finns i den tidlösa handelsstaden Nemyra, vid vattnet och under solen. Hennes bästa vän och enda kärlek Mirjam ska snart gifta sig. Hanna vill ge Mirjam allt, men det kommer bli svårare än hon någonsin anat när en giftig storm sätter allt i deras tillvaro på spel.

    En berättelse om att älska och vara en vän. Att drömma och fly. Att vara värd mer och riskera allt.

    Läs mer
  19. Härifrån till verkligheten
    Härifrån till verkligheten
    Bok
    226,00 kr
    Var börjar och slutar ett moderskap? Härifrån till verkligheten tränger sig på i folkhemmet och utmanar både hjärta och tanke. En varm roman om kärlek, relationer och livsval. Om att göra upp med sig själv och familjens förväntningar. Och om en oväntad kraft i en enkel majblomma. Läs mer
  20. Johanssons liv, arbetsglädje och återuppståndelse : noveller och dikter
    Johanssons liv, arbetsglädje och återuppståndelse : noveller och dikter
    Bok
    140,00 kr
    En mjölbagge vaknar upp och är förvandlad till bagare. En kock grävs upp ur sin grav för att arbeta av sina skulder. En förtvivlad djurrättsaktivist tappar tron på sitt eget engagemang. Människor kämpar på jobbet, ger upp, sugs ut, svettas, vinner och skrattar. Döden möter vi genom Lilja som hoppade från bron eller dog i kriget. Vi ser den i barnen som difterin tog och i det lilla som finns kvar inom den arbetslöse. Skrattet hittar vi i bagarnas dans och i naiva besök på Arbetsförmedlingen. Johanssons blick söker, fokuserar på olika saker, men skärpan finns där hela tiden. Han sträcker ut sitt berättande: från 1800-talets statare till en framtida författarskola. Det är mest noveller, ibland dikter, ibland något däremellan. Det här är Henrik Johanssons andra bok efter debutromanen Av kött och blod. Läs mer
Inga fler produkter
produkter per sida